Bude se těžit uhlí v Beskydech? Piráti mají jasno: „Beskydy nedáme, vláda by měla zahájit likvidaci dolu Frenštát”

3. června 2019
Bude se těžit uhlí v Beskydech? Piráti mají jasno: „Beskydy nedáme, vláda by měla zahájit likvidaci dolu Frenštát”

Trojanovice, 3. června 2019 – Rozvoj těžebního průmyslu na úkor přírody i obydlených území považují Piráti za neospravedlnitelný od svého vzniku. Už více než 5 let proto pomáhají občanům podhůří Beskyd v boji s těžařským kolosem. Pirátská posádka v čele s Ivanem Bartošem tak nemohla chybět první červnovou neděli na 12. ročníku symbolického Uzamčení země Valašské, kde se i letos ve Zvoničce na Horečkách rozezněl symbolický umíráček zájmům těžařů poddolovat chráněnou krajinou oblast v srdci průmyslového kraje. Místní takto oslavují každý další rok, kdy se podařilo Beskydy uchránit od plánované těžby v dole Frenštát.


„Cíle jsme ale stále nedosáhli. Kdy konečně z panoramatu Beskyd zmizí těžní věže a dojde k zakonzervování dolu, totiž stále není jasné. Stejně jako není jasné ani to, kdy vláda předloží tolik let odkládanou novelu horního zákona,”

dodává Lukáš Černohorský, pirátský poslanec a předseda vyšetřovací komise k OKD.

Ivan Bartoš ve svém projevu vyzdvihnul nezastupitelnou roli aktivních občanů a starostů v celé kauze:

„Na tomto příkladu vidíme, že občanská společnost má nástroje, jak se bránit, i když stojí proti takovému kolosu jako je OKD. Důležité je to předem nevzdávat. Spolek Naše Beskydy to dokazuje.”

{% asset 'articles/2019-06-03/uzamceni-zeme-valasske.jpg' alt='Uzamčení země Valašské' %}

Ivan Bartoš (uprostřed), Lukáš Černohorský (zcela vlevo) a Jan Nezhyba (zcela vpravo) při Uzamčení země Valašské.

Na odpoledním debatním semináři v nedaleké restauraci se živě diskutovaly také konkrétní problémy, které občanům způsobuje vymezený dobývací prostor.

„Problém je s údržbou cest a pozemků ve správě OKD. Dále místní musejí stále přizpůsobovat konstrukci domů teoretické možnosti, že se pod jejich domy bude těžit. To znamená zpevnit základy, domy vyztužit, k tomu podle nás dnes není žádný důvod. Pod Beskydy se těžit nebude,”

dodává dlouholetý bojovník proti uhelné lobby a pirátský garant pro životní prostředí Jan Nezhyba.

{% asset 'articles/2019-06-03/uzamceni-zeme-valasske-seminar.jpg' alt='Diskuze v odpoledním semináři' %}

Lukáš Černohorský (z prava) a Ivan Bartoš při diskuzi v odpoledním semináři.

A výsledek? Už v červnu by se měl ve spolupráci s Lukášem Černohorským ve Sněmovně uspořádat kulatý stůl, ke kterému společně zasednou zástupci místních samospráv, ministerští úředníci i představitelé společností OKD a Prisko. Piráti si od něj slibují, že se konečně podaří nastartovat dialog mezi beskydskými obcemi a státem jako majitelem dolu a podaří se dohodnout na konkrétních krocích, které povedou k zahájení likvidace dolu Frenštát.

V rámci letošní oslavy bylo také předáno významné ocenění „Beskydská osobnost”. Letos bylo uděleno městu Rožnov pod Radhoštěm za dlouholetou spolupráci a významnou podporu při společné ochraně Beskyd před těžaři. Ocenění v podobě dekretu a ručně kované valašky si z rukou předsedy spolku Naše Beskydy Stanislava Uruby převzal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nová éra kultury

Nová éra kultury

Kultura zvyšuje kvalitu našeho života a také zlepšuje vnitřní rozpoložení jednotlivců i komunit, předává společenské dědictví a nabízí příležitosti k vytváření společenských vazeb. Je velmi důležité vytvářet kvalitní kulturní život ve městě, protože právě ten je přímo úměrný spokojenosti obyvatel. Naše město dlouhodobě čeká na tvrdý restart a příchod nové éry kultury, která bude naplňovat kulturní potřeby všech obyvatel města v celé věkové škále.

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Piráti k teplárenské kauze Havířova: Nechme ENVEZ posoudit odborníky a smlouvu ministerstvem

Ostrava, 17. února 2022 – Havířovem dál zmítají obavy ohledně budoucnosti vytápění. Piráti reagují na znepokojení veřejnosti a chtějí se kvůli ENVEZ obrátit na ministerstvo vnitra a Moravskoslezské energetické centrum. Primátor podle nich mlží, když tvrdí, že neplánují stavět 19 plynových kotelen s komíny ve městě. Město si už v roce 2020 zadalo zpracování studie u Vysoké školy báňské za 100 tisíc korun. Ta jasně hovoří o plynových kotelnách. Totéž zaznělo ze strany vedení města také na podzmním semináři pro zastupitele.