Životní prostředí

Řeka_Lučina_za_zámkem_Šumbark_(2)

Mikroklimatické podmínky

Havířov je městem zeleně, jeho parky a lesoparky nám nabízejí v parných dnech ochranu před teplem a sluncem, chybí v nich však vodní prvky, které byly postupně odstraněny. Jsme pro opětovné vybudování vodních prvků, které mohou sloužit i jako menší retenční nádrže, pomáhají ochlazovat prostředí a mohou sloužit jako zábava pro děti v letních dnech. Rozšíření okrasných luk uprostřed města, pomůže ochlazovat jejich okolí a zároveň vytvářejí prostor pro volný vývoj a rozmnožování hmyzu. Havířovské domy jsou ideální k budování zelených střech a zelených stěn, které lépe odolávají vysokým, ale zároveň i nízkým teplotám a přinášejí tak ekonomickou úsporu. V létě ochlazují své okolí výparem, snižují hluk a prašnost a produkují kyslík. Rovněž zvyšují biodiverzitu ve městě, neboť poskytují úkryt a potravu pro členovce, ptáky, houby a jiné organismy.

Městská zeleň

Naše město oplývá zelení, neumíme ji však naplno využít. Udržované trávníky, na které se nesmí vstoupit jsou v dnešní době zbytečným přežitkem. Zelená města přemýšlejí o využití každé volné zelené plochy. Pokud chceme okrasný trávník, vysaďme na něm okrasnou louku, pokud chceme udržovaný trávník, dejme jej k dispozici lidem, ať jej mohou volně využívat. Součástí systému městské zeleně mohou být i komunitní zahrady. Komunitní zahrada může být místem setkávání lidí a dětí se stejným zájmem, tedy pěstování rostlin a vyrábění produktů z nich. Takovéto zahrady podporují městskou biodiverzitu, umožňují zpracování bioodpadu na kompostech, učí lidi šetrně zacházet s dešťovou vodou a v neposlední řadě slouží k odpočinku a relaxaci.

Dešťová voda

Chytrá města jsou zelená města. Klimatické změny a vyšší uvědomělost obyvatel v oblasti ochrany životního prostředí by nás měli motivovat k šetrnějším a přirozenějším procesům, jak nakládat s dešťovou vodou. Úloha dešťové vody se od posledních dekád zásadně změnila. Dnes již není žádoucí co nejrychlejší odvedení dešťové vody, ale její zadržování a využití v městské zástavbě. Je třeba budovat akumulační objekty ke svádění dešťové vody ze střech okolních domů, takto svedená voda uleví městské kanalizaci a může být použita k zalévání městské zeleně v obdobích sucha. Na větších zpevněných plochách je možné vybudovat retenční nádrže, k zadržování dešťové vody, kterou je možno rovněž využít k zalévaní. V městské zástavbě je třeba začít naplno využívat polopropustné a propustné povrchy, které pomáhají vsakování vody, a ne jejímu odtoku do kanalizace. Polopropustné a propustné povrchy zároveň přispívají ke zvýšení vlhkosti, neboť zadržují vodu přímo v místě vsaku a tím umožňují vypařování.

Odpady

Moderní zelená města podporují osvětu svých občanů o možnostech předcházení vzniku odpadu a efektivním nakládáním s ním. V dnešní době je zcela běžným standardem využívání podzemních kontejnerů, které mají mnoho výhod oproti klasickým popelnicím. Přesunutím celého nebo částečného objemu kontejneru pod zem bychom lépe využili prostor sběrného místa, odstranili zápach, zvýšili jeho estetický vzhled a čistotu a omezili opětovnému vybírání odpadu a vandalismu. Ocelová konstrukce podzemních kontejnerů výrazně omezuje přístup hlodavců do sběrné nádoby. Podzemní kontejnery mohou až 5x navýšit svou kapacitu, a tak i snížit počet vývozů. Monitorováním kontejnerů bychom optimalizovali logistiku, a tudíž snížili emise a náklady na pohonné hmoty, zefektivnili bychom pracovní postupy, a především šetřili životní prostředí a čas. Instalací chytrých košů s lisem na solární pohon v parcích bychom docílili stejného efektu i v odpočinkových zónách města.

Ovzduší

Nechceme nové zdroje znečištění ve městě. Kriticky nahlížíme na současné záměry radnice ohledně změny vytápění domů a budování kogeneračních jednotek napříč městem a prosazování dopravního koridoru přes Havířov. Oba tyto projekty povedou ke zvyšování emisí v našem městě.